Obec Lietava

Babka varila a radila

   Posledný májový víkend sa niesol v duchu viacerých kultúrno -spoločenských podujatí organizovaných v obci a regióne. Nechýbali na nich i naši zástupci, ktorí vzorne reprezentovali obec a región, za čo im patrí poďakovanie.    

BABKA VARILA A RADILA - OBEC ĎURČINÁ 31. mája 2014

     V sobotu 31. mája 2014 žila obec Ďurčiná tradíciami, hudbou, spevom a dobrou náladou. Postarali sa o to folklórne kolektívy Rajeckej doliny, ktoré prišli podporiť súťažiacich podujatia Babka varila a radila. Jeho hlavnou časťou bola súťaž vo varení z receptov našich starých materí, ktoré si jednotlivé rodiny odovzdávali z generácie na generáciu.  V Ďurčinej sa stretli súťažné družstvá zo šiestich obcí Rajeckej doliny pod vedením ich starostov z Fačkova, Rajeckej Lesnej, Porúbky, Lietavy, Podhoria, Ďurčinej a medzinárodný partner Rožnov pod Radhoštěm.

     Súťažiaci tu varili jedlá typické pre ich obec. Obec Fačkov úhrabky a púčky s bryndzou, Ďurčiná zemiakové posúchy s bryndzou, slaninkou, pažítkou a k tomu zakysanku, Podhorie škubance s kyslou kapustou, kašivo, Rajecká Lesná braj, Porúbka lefetu, Lietava kapusniaky a k tomu meltu, zemiakové knedlíčky s cibuľkou, šúľance na sladko a Rožňov pod Radhoštěm lepidušu a vdolky. Kultúrny dom rozvoniaval vôňami všetkých druhov a chutné jedlá ochutnávala nielen porota, ale i všetci prítomní. Porota pod vedením skúseného šéfkuchára z hotela Villa Nečas pána Romana Pekného mala čo robiť, aby vyhodnotila ten najoriginálnejší recept, ktorý postúpi do finále. Víťazmi sa stali dve družstvá – Ďurčiná a Rožňov pod Radhoštěm. Folkloristi ešte dlho vyhrávali, spievali a s nimi i všetci prítomní, ktorí ukončili tento sobotňajší podvečer spoločným tancom a želaním, aby sa „Babka varila a radila“ niesla aj v ďalších dolinách v takomto duchu. Na rozlúčku  starosta obce Ďurčiná Ján Čerňan  povedal: „Ak ste tu boli spokojní, povedzte to všetkým, ak nie, povedzte to nám.“ Podujatie v spolupráci s obcou Ďurčiná pripravilo Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v rámci Fondu mikroprojektov Operačného programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013. Ďalšie plánuje uskutočniť v mesiacoch jún – september 2014 v  Terchovskej, Bytčianskej doline, v Žiline a okolí, a napopkon vo finále v Rožnově pod Radhoštěm.

       

      

   

 

XV. ROČNÍK PREHLIADKY FOLKLÓRNEJ HUDBY, SPEVU A TANCA

Trenčianske Teplice 31. mája 2014 

     Podujatie sa konalo na Kúpeľnom námestí v Trenčianskych Tepliciach za účasti 20 folklórnych a detských súborov - FS Uhrovčan z Uhrovca, SS Seniorka z Púchova, FSS Dúbrava z Jasenice, FS Teplanka z Trenčianskej Teplej, FS Kolovrátok z Melčíc-Lieskové, SS Sučianka zo Sučian, Závadské ženy z Lietavskej Závadky, FS Jelenka z Jelenca, FS Lučina z Koša, DFS Dolinka z Omšenia, DFS Bysterec z Mníchovej Lehoty, DFS Kolíska z Dubnice nad Váhom, FS Špačinčanka zo Špačiniec, SS Studnica z Dubnice nad Váhom, DFS Dubinka z Novej Dubnice, FS Senior Klub Vršatec z Dubnice nad Váhom, SS Jesienka z Dubnice nad Váhom, FS Hájiček z Chrenovca-Brusno a FTS Trúfalci a ĽH Kvit z Mníchovej Lehoty. Podujatie vyvrcholilo folklórnou veselicou v Kúpeľnej dvorane.

     

 

 

 RSS | Mapa stránky | Prihlásiť
Webmaster | Obec Lietava, © 2011 - BROS Computing, s.r.o.