Ochrana obyvateľov a majetku v prípade zvýšeného úhrnu zrážok
🌧️ Vzhľadom na aktuálnu situáciu vám ponúkame rady, ktoré môžu byť počas prichádzajúcich dní užitočné.
ℹ️V prvom rade je potrebné si pozrieť predpoveď počasia a predpokladaný úhrn zrážok (z oficiálnych zdrojov, to znamená čerpať info od SHMÚ). Aktuálne vieme, že najväčšie úhrny budú pravdepodobne na západnom a severozápadnom Slovensku.
ℹ️Ak bývate v oblasti, kde je menší potok, či rieka a máte vedomosti o tom, že v prípade silných dažďov príde k zdvihnutiu hladiny, alebo bývate pod kopcom a stekajúca voda dokáže zaplaviť priestor, treba s tým rátať aj teraz.
✅Príprava:
ℹ️Okrem vyššie spomenutých základných vecí je potrebné chrániť hlavne seba. Keďže hrozí zaplavenie ciest, je dobré si pripraviť nákup základných potravín a balenej vody do zásoby na pár dní a zabezpečiť si aj dostatočné množstvo liekov.
ℹ️Čo sa týka bezpečnosti majetku, je vhodné, ak elektrické spotrebiče dáte na vyvýšené miesto (napríklad aj chladničku či práčku položiť na prepravky), prípadne na vyššie poschodie, to sa týka aj spotrebičov a elektrických zariadení, ktoré máte napríklad na dvore.
ℹ️Ak je možnosť a máte vedomosť, že by vaša lokalita mala byť zatopená, je dobré si pripraviť vrecia s pieskom, ktoré zabránia vniknutiu vody do obývaných častí.
ℹ️Je vhodné si aj skontrolovať preventívne strechu a zistiť, či nie je poškodená, alebo poposúvaná strešná krytina, kadiaľ by sa voda vedela dostať do domu.
ℹ️Ideálne je zabezpečiť miestnosti pod úrovňou zeme, ako sú napríklad pivnice, kde môže dôjsť k zaplaveniu, resp. zatečeniu vody (aj v prípade výdatných zrážok). Ak je to vo vašich silách, priebežne si vyčistite aj kanalizačné výpusty či iné miesta, kadiaľ voda môže bezpečne odtiecť mimo vášho domova.
ℹ️Dôležité dokumenty si uložte do nepremokavých vriec, aby nedošlo k ich poškodeniu. Zároveň si urobte fotky pred a následne aj po povodni kvôli dokumentácii možných škôd.
ℹ️Ak máte starších susedov, treba sa ich spýtať, či niečo nepotrebujú a komunikovať s nimi o aktuálnej situáciu.
ℹ️Ak je možnosť, tak zabezpečiť aj domáce zvieratá.
✅Počas zrážok/záplav:
ℹ️Počas silných zrážok sa neodporúča presun vo vonkajších priestoroch. Treba myslieť na to, že môže dôjsť k náhlemu zaplaveniu ciest či k pádu stromov vzhľadom na podmočenú pôdu, a tým aj znemožneniu ďalšej cesty. Nie je vhodné prechádzať autom cez zaplavené cesty, 15 cm vody dokáže zmiesť auto z cesty. V prípade, ak sa nachádzate v aute, je potrebné vyjsť na strechu. Neostávajte vo vnútri auta. Určite nechoďte do neznámej vody, či už tečúcej, alebo stojatej, nikdy neviete, čo sa nachádza pod hladinou (konáre, môžu tam byť jamy ... ) a zároveň vás prúd vody môže vziať zo sebou. Určite tak isto nestojte na mostoch, môže dôjsť ku ich strhnutiu.
ℹ️ Myslite aj na to, že sa pod vodou môžu nachádzať káble vysokého napätia.
ℹ️Počas silných zrážok nie je vhodné, aby ste mali otvorené tzv. vetračky, pretože môže dôjsť k zatečeniu okien a voda sa môže dostať do domu a k elektrickým zásuvkám.
ℹ️V prípade, že už sa vyskytnú záplavy, je potrebné, aby ste sa presunuli na vyššie položené miesta a vyhýbali sa vode (ak je vo vašich možnostiach, je potrebné vypnúť elektrinu v celom dome). V tomto momente sa už určite nedotýkame elektrických spotrebičov a ani zásuviek.
✅Po zrážkach/záplavách:
ℹ️Je potrebné skontrolovať spotrebiče, či sa ku ním voda dostala, alebo nie, ak áno, nesnažíme sa ich zapnúť, necháme vysušiť, následne veľmi opatrne skúsiť zapnúť, poprípade za pomoci elektrikára.
ℹ️V prípade zaplavenia dvora či iných prístupových ciest, tak tieto cesty vyčistiť od nánosu, ktorý môže obsahovať rôzne baktérie, prípadne je nebezpečný pre pohyb.
ℹ️V prípade zaplavenia miestností je potrebné ich riadne vyvetrať a vysušiť, aby nedošlo k tvorbe plesní a tomu pridružených nedostatkov.
Zdroj: Severe weather Slovakia