Základné údaje
Obec Lietava leží 12 km juhozápadne od okresného a zároveň krajského sídla Žilina v nadmorskej výške 429 m. Katastrálne územie obce má rozlohu 10,2 km². Nad obcou sa týčia zrúcaniny jedného z najroziahlejších hradov na Slovensku – Lietavského hradu, ktorý bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V obci žije spolu 1441 obyvateľov (údaj k 12/2015).
Názov obce je odvodený od mena slovanskej bohyne mladosti a jari Lyty/Lietvy/Lady, na ktorej počesť kedysi stála v miestach terajších zrúcanín hradu Lietava drevená svätyňa. História osídlenia katastra obce siaha do strednej doby bronzovej /1500 – 700 r. pred n.l./, čo dokazujú nálezy keramiky v Lietavskej jaskyni vo Farskej doline. Kataster obce tvoria časti Lietava, Majer a Lietavská Závadka.
LIETAVA
Lastovička z Lietavy,
to je spevúň spevavý!
Keď sa ona roztidliká,
premení sa na slávika,
celý svet je zvončín.
Svet zabudne na básnika,
a tak teda končím.
ŠTEFAN MORAVČÍK
Najstarší písomný záznam o obci Lietava pochádza z roku 1332 – 1337. V starých listinách sa spomína tzv. plebanus de Liptua, čiže farár z Lietavy. Z uvedeného vyplýva, že už začiatkom 14. storočia bola v Lietave fara.
Obec Lietavská Závadka (485 m) sa nachádza tesne pod Súľovskými skalami v doline Závadka, podľa ktorej bola obec pomenovaná. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1393. Od roku 1948 sa volala Sunekova Závadka. Od roku 1960 je pripojená k Lietave vzdialenej 4 km. V obci sa nachádza pamätná izba s historickými artefaktmi miestneho folklóru. K obci Lietavská Závadka sa viaže folklórny spevácky súbor Závadské ženy, ktorý bol založený p. Helenou Zjavkovou /viď Závadské ženy/.
VYZNANIE RODNEJ DEDINE
Priľnula si mi k duši,
dedina rodná, tak,
ako k nohe ílovitá zem.
A hoci svet ma bozkami lákal,
vždy čosi možné ťahalo ma sem.
Dnes, keď mi vrásky do tváre vpletá čas,
odpoveď vo mne do jasných farieb rastie.
Tam iba, kde človek korene nechal,
nájde to, čomu hovorí šťastie.
EMÍLIA HUBOČANOVÁ